הוסף עסק

Blog

Latest News

בואו לבדוק כמה כלי שטח אתם מכירים

בין אם אתם חולים על ספורט אתגרי בשטח לבין אם אתם עוסקים בעבודה בשטח, חושבים שאתם מכירים כל כלי שטח אפשרי? בואו נבדוק.

מה הם בכלל כלי שטח?

כלי שטח הם כלי תחבורה אשר משמשים בעיקר לטיולי אקסטרים אתגריים ברחבי הטבע וכאלו שמתאימים לתנאי שטח, או גם לתנאי עבודה בשטח, כמו בנייה, חילוץ וכדומה, בעצם כל מה שאי אפשר לעשות בכביש סלול. חלק מכלי שטח הללו מותאמים גם כן לנסיעה רגילה בכביש וגם לתנאי שטח, אך חלקם לא מורשים לנסוע על כביש בכלל, על פי חוק.רכב שטח לא בהכרח יכלול 4 גלגלים, אלא שישנם גם סוגים שמדמים אופנוע ובעלי 3 או 2 גלגלים.

כמו כן, ישנם כלי שטח חשמלי כאשר מדובר לרוב ברכב שטח שמשמש לתפעול ועבודה קשה בתנאי חוץ, והרכב עדיין פועל על חשמל במקום על דלק. נהוג לחשוב כי רכב שפועל על חשמל יהיה חלש יותר, אך עולם התפעול נוכח לדעת לאחרונה כי רכב שהוא כלי שטח חשמלי ולא דורש דלק כלל וכלל, דווקא עומד חזק ואיתן בתנאי השטח הקשים וגם חוסך לבעלי רכב אלפי שקלים בכל חודש.

פעם, כשהיו מבצעים סיורים בתנאי שטח על ידי פרשים על סוסים או אופנועים בשביל להיכנס למקומות שבלתי אפשרי להיכנס אליהם על ידי רכב רגיל, צבא ארצות הברית פרסם מכרז על מכירת רכב מסוג ג׳יפ האמריקאי המוכר וההצלחה של הרכב הזה הייתה מטורפת וזעזע את שוק הרכבים דאז.

מאז, הג'יפ נכנס לתודעה בשוק האזרחי והמכירות עלו, והאפשרויות לסוגים שונים של רכב שטח רק השתדרגו לעוד סוגים של כלי שטח.

כמו כן, ישנו גם באגי- רכב שטח ומשמש פעמים לפנאי גם כן. באגי הוא שם אחר לטרקטורון ישראלי ספורטיבי עם ישיבה מצד לצד, בדומה לרייזר.

לפי חוק מדינת ישראל כל בעל רישיון נהיגה יכול לעלות ולנהוג על רכב שטח אך במציאות הטרנד העולה של טיולי רייזרים' טרקטורונים וכדומה גרמו לבני נוער רבים להשתולל ולנהוג בחוסר אחריות עקב ההתלהבות מהתחום, מה שמסכן את חייהם וגורם לתאונות רבות גם בשטח גם בכביש.

עקב כך, כיום חברות רבות של השכרה וטרקטורונים למכירה לא מאפשרות נהיגה אצל צעירים קטינים ולעיתים אף דורשים בדיקה שהנהג יהיה מעל גיל 21, לכן כדאי ורצוי להתקשר ולברר לפני שאתם מתכננים את טיול רייזרים או כל כלי שטח המאתגר הבא שלכם.

טרקטורון

כלי שטח שבנוי דומה לאופניים או אופנוע עם כידון ומושב נוסף מאחוריו, עם זאת יש לו 4 גלגלים ולא 2 וההנעה היא קדמית בלבד. הטרקטורון מאז ומתמיד משמש בעיקר למטרות חקלאות כך שהוא בהחלט מותאם בצורתו לנסיעה בתנאי שטח קשים ולא סלולים. כיום מעבר לחקלאות התחום של כלי שטח כמו טרקטורון פותח גם למטרות אחרות כמו בילוי ספורטיבי ופנאי ותחביבים, ולכן תוכלו למצוא הרבה טרקטורונים למכירה כמו גם להשכרה במקומות שונים. את ארבעת הגלגלים של הטרקטורון אפשר להפעיל בשלושה מצבים:

הנעה אחורית

הנעה שמפעילה את הגלגלים האחוריים ועוצמת ההפעלה הזו היא ספורטיבית וחזקה משום שהנעה אחורית מתאימה לתנאי דרך בלתי סלולה. ההנעה נותנת בוסט עוצמתי ומזיזה את כלי שטח הזה מעל לסלעים ומהמורות שבדרך.

הנעה כפולה

הנעה שמפעילה את כל ארבעת הגלגלים יחד שווה בשווה, או במילים אחרות 4 על 4. זהו מצב הנעה קלאסי לתנאי שטח אתגריים וחוליים, רטובים וסלעיים אשר בהנעה אחורית בלבד הטרקטורון לא יעבור.

נעילת דיפרנציאל

זהו מצב שנמצא בכל כלי רכב ותפקידו תת איזון לכלי הרכב בעזרת סיבוב הגלגלים באופן שווה. כשמדובר בנהיגה בתנאים קשים, לעיתים מצב 4 על 4 לא מספיק ומערכת הדיפרנציאל לא תורמת לכך כאשר אחד הגלגלים עלול להימצא באוויר בזמן הסיבובים והטיות הטרקטורון. לכן לטרקטורונים יש את האפשרות לבטל את מערכת הדיפרנציאל ולנעול אותה כדי להתאים לתנאי השטח הקשים.

רייזר

זהו טרקטורון מודרני עם ישיבה צד לצד ומשמש בעיקר בתור כלי שטח לפנאי אתגרי בקרב ישראליים ואמריקאים רבים. השינוי בין שאר כלי שטח הוא שלהבדיל מטרקטורון שבו יושבים אחד מקדימה אחד מאחור, הישיבה ברייזר היא צד לצד ובדגמים גדולים יותר ישנם גם ארבעה מקומות.

ריינג׳ר

זהו בעצם מיני טנדר שנע בקלות רבה ובו משתמשים בעיקר לתנאי עבודה קשים לתפעול בשטח. ריינג׳ר הוא בטיחותי יותר מאופנוע ואף מורשה לנהיגה על כביש סלול בניגוד לטרקטורון, כאשר ההרגשה בזמן הנהיגה על הכביש היא דומה כמו לרכב רגיל ופרטי בעל 2 מקומות ישיבה.

Related Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *